ważny
Numer Alarmowy

Straż miejska
15 81 54 126

Witaj na stronie osiedla Kruków (szpital)

 Dołącz
Robert Kurosz

Podczas ostatniej sesji rady miasta Sandomierz 4go listopada 2016r., burmistrz Sandomierza poinformował zgromadzonych radnych, że zgłosił teren naprzeciw bloku przy ulicy dr Zygmunta Schinzla 3 do programu "Mieszkanie plus".
W tym samym dniu zgłosiłem interpelacją ustną o przekazanie kserokopii oferty przekazanej wojewodzie woj. Świętokrzyskiego (interpelacja pisemna w drodze).

Kilka dni przed sesją zostałem słownie zaatakowany przez jednego z radnych, który miał pretensje o plac zabaw. Stwierdził: "przez Pana plac zabaw zmieści się na Schinzla tylko jeden blok a nie dwa....".

W dzisiejszym Tygodniku można również przeczytać wypowiedź Panów: Robert Pytka (przewodniczący rady miasta), Andrzej Bolewski (v-ce przewodniczący), Wojciech Czerwiec (v-ce przewodniczący).
cyt. "Zobowiązania wobec mieszkańców osiedla przyszpitalnego i w konsekwencji decyzja burmistrza o budowie placu zabaw w miejscu, gdzie zgodnie z projektem, miał stanąć nowy blok mieszkalny i inne niezbędne obiekty, doprowadziły do pewnego przesilenia. Problemy w realizacji tego przedsięwzięcia i możliwość partycypacji w rządowym programie "Mieszkanie plus" pokazały, że jednak to koalicja miała rację. Przypomnę, że koalicyjna większość w radzie nie była przeciwna przekazaniu środków na ten cel, ale proponowała wybudowanie placów zabaw w tych miejscach gdzie pierwotnie znalazły się one w planie rozbudowy tego osiedla. Szkoda więc utraconej szansy na możliwość budowy mieszkań za rządowe pieniądze." cytat z Tygodnik Nadwiślański z 17.11.2016r.

Pozwolę się z tymi Panami nie zgodzić...
1. Gmina miejska Sandomierz ma kilka lokalizacji, które nadają się do programu "Mieszkanie plus", dodatkowo takie lokalizacje posiada Starostwo Powiatowe
2. Radni tzw. koalicji blokowali budowę placu zabaw i wiedzieli, że gmina nie ma w tej okolicy innych gruntów niż ten, na którym jest obecnie plac zabaw- sprawa była tyle razy omawiana, że szkoda słów
3. Sami dobrze wiemy, że w ciepłe dni z placu korzysta min. 30-40 dzieci i jest to najlepsza forma rozrywki dla nich w tej części miasta
4. Do dnia dzisiejszego nie wykonano boiska, na które oddano ponad 380 głosów w 2015r. z tzw. I edycji Budżetu Obywatelskiego (choć lepiej to nazwać budżet wyborczy) jeszcze za burmistrza Borowskiego.
5. Radni tzw. koalicji napisali pismo do wojewody z informacją, że źle zagłosowali w sprawie placu zabaw (żenada)..
6. Żadna szansa na budowę "mieszkanie plus" nie została utracona - program jeszcze nie ruszył, a już wyrocznia działa ?
7. W pierwotnym miejscu faktycznie mógłby być plac zabaw, tylko STBS sprzedał tą działkę wraz z blokiem mieszkańcom (zamiast zostawić grunt we władaniu Gminy Miejskiej Sandomierz). Niestety tak fatalna decyzja ma skutki do dzisiaj.
8. Jeśli dojdzie do budowy bloku naprzeciw Schinzla 3, mieszkańcy pozostałych bloków stracą kilkanaście miejsc parkingowych, gdyż większość parkingów leży na terenie Gminy Miejskiej Sandomierz i każdy ma prawo na nich parkować.
9. w/w radni chyba nie zauważają, że miasto powinno mieć rezerwę gruntów pod potrzeby mieszkańców. Osiedle szpital cały czas się rozwija (starostwo sprzedaje grunty pod inwestycje za szpitalem), a Ci Panowie chyba nie do końca myślą kategoriami przyszłości.

Osobiście jestem sceptyczny co do obecnego pomysłu właśnie tej lokalizacji, mieszkania są bardzo potrzebne, ale czy w tym miejscu? Miesiąc temu na spotkaniu u Pallotynów burmistrz wyszedł z propozycją lokalizacji na tym terenie tzw. żłobka i to faktycznie była dość ciekawa propozycja dla naszego osiedla. Mieszkanie plus winno być realizowane na terenie Starostwa Powiatowego za szpitalem (ponad 10ha), są tam niezbędne działki choć brak infrastruktury. Uważam, że lepiej budować nową infrastrukturę wraz z blokami i drogami niż na siłę upychać coś na złość innym.

Jakie będą dalsze losy osiedla "Szpital" - zobaczymy. Na razie trzeba trzymać rękę na pulsie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież