ważny
Numer Alarmowy

Straż miejska
15 81 54 126

Witaj na stronie osiedla Kruków (szpital)

 Dołącz
Robert Kurosz

Pierwsze w regionie mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” powstaną w Sandomierzu. Już w najbliższy wtorek, 4 kwietnia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podpisany zostanie z miastem Sandomierz list intencyjny w ramach pilotażu rządowego programu (informacje z echodnia.eu).

Starania Sandomierza, o uruchomienie programu w pierwszej kolejności akurat tutaj przynoszą efekty.

Przypomnę, że jedną z lokalizacji wskazanych pod budynek "+" jest ulica dr Zygmunta Schinzla.

Osobiście lokalizacja przy Schinzla mi średnio pasuje... boisko tu miało być a nie kolejne bloki.

Jak będą wyglądać budynki z Programu Mieszkanie Plus?

Do konsultacji społecznych został oddany regulamin konkursu architektonicznego. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości sprawdza, czy wzór stanowi kompromis między potrzebami programu Mieszkanie Plus a warunkami, jakie stawiają osoby najbardziej zainteresowane. Dzięki umieszczonym w wzorze założeniom, dowiedzieliśmy się, jak BGKN widzi nowe inwestycje.

Mieszkanie Plus – cechy budynku

Blok ma zostać zaplanowany na posiadającej 7000 metrów działce, o wymiarach 70 X 100. Taki budynek powinien posiadać najwyżej cztery kondygnacje i być na tyle uniwersalny, by móc oprzeć o projekt całe osiedle. Architekt ma przewidzieć również zastosowanie, obok zewnętrznych miejsc parkingowych, również parking podziemny. Jednocześnie wysokość budynku zmniejsza szansę na zaplanowanie w nim windy. Dalej czytamy, że budynek powinien być:
- przyjazny rodzinie – czy rozumiemy przez to infrastrukturę dla dzieci?
- energooszczędny.
- zastosowane materiały powinny gwarantować szybką budowę.
- jakość powinna iść w parze z rozsądną ceną.

Ważnym, często podkreślanym aspektem przyszłych budynków ma być zastosowanie w nich wysokiej klasy technologii. O czym świadczą zapisy, już na poziomie projektowym, o wykorzystaniu prefabrykatów w Mieszkaniu Plus.

Mieszkanie Plus – jakie mieszkania?

W kolejnym etapie konkursu będzie trzeba dokładnie przedstawić mieszkania. Mimo, że konkretnych metraży nie ma podanych, możemy pozwolić sobie na małe spekulacje. Ze względu na wymieniony udział w budynku lokali z poszczególną ilością pokoi. Stąd wiemy, że:
5% całej puli to M5 z pokojem dziennym, kuchnią i 4 – 5 sypialniami.
15% puli to M4 z pokojem dziennym, kuchnią i trzema sypialniami.
35% wszystkich mieszkań to M3 z wliczonym pokojem dziennym i trzema sypialniami.
45% lokali to M2 – kuchnia, ewentualnie aneks kuchenny, pokój dzienny i sypialnia.

To pośrednio wpisuje się w trend mieszkań, na jakie najchętniej decydujemy się kupując własny lokal na tradycyjnym rynku nieruchomości. Z drugiej strony odzwierciedla, ile dzieci najczęściej wychowują Polacy.
Według założeń, mieszkania mają być przede wszystkim widne i ustawne. Projekt musi uwzględnić powiększanie się rodziny, dając możliwości zmian w aranżacji mieszkania.

Cel – cena za metr, Mieszanie Plus


W projekcie kilka razy została podkreślona górna granica projektu, cena za mkw nie może przekroczyć 2000 zł. netto. Obejmuje ona instalacje wewnętrzne i samo wybudowanie budynku. Do kosztów nie wlicza się:
- budowy przyłączy i sieci.
- dodatkowego zagospodarowania terenu.
- przede wszystkim zakupu działki.

Warto zaznaczyć, że w opiniach pojawia się coraz więcej przykładów na to, że da się w tej cenie budować energooszczędne budynki.
Gra toczy się o koszt wynajmu. Żeby inwestycja przynosiła planowane zyski, przy założonych cenach musi zostać zastosowany efekt skali. Dzięki założeniom widać, że BGKN nie zamierza odpuścić. Realne wydają się ceny 10 – 20 złotych za metr, plus ewentualne 20% więcej przy dojściu do własności.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież